Každý rok, sotva se přehoupne únor, už na nás útočí informace jak na jarní únavu. Jarní detox je in. Pomáhá nám po období klidu a šedivých dní naskočit do příjemného tempa, zbavit se nastřádaných kil a pěkně zevnitř ozdravit celý organismus. Víte ale, jak podpořit také vaši pleť, aby po náročné zimě rozkvetla do plné krásy, zářila, byla svěží, mladistvá a vypnutá? Tak s chutí do čtení o tom, jak na jarní restart pleti.
Po náročné zimě dopřejte své pleti tu nejlepší očistnou péči, ať se rychle dostane do kondice a vy se zase cítíte krásná jako dřív.
Zimní období je pro naši pleť náročné. Venku je málo sluníčka, zima, vítr, nevlídno, a tak tam příliš mnoho času netrávíme. A když už se ven přeci jen vypravíme, pleť zažívá šokovou změnu teploty, vlhkosti, vylepšenou mnohdy o silný vysušující vítr nebo ledové krystalky. Vitamínům přes zimu také moc nedáme, zato hutným nebo sladkým jídlům ano. I když pleti dopřejeme bezchybnou péči, není divu, že je po zimě sešlá, povadlá, jakoby smutná. Vrásky jsou jaksi výraznější a kruhy pod očima tmavší. Není výjimkou, že máme starosti s jejím pnutím, zčervenáním, drsností i šupinkovatěním.
Ale neklesejte na mysli! Poměrně snadná pomoc existuje. Bude od vás vyžadovat pouze chuť na změnu k lepšímu a trochu vytrvalosti.
Jakou péči pleti dopřát?
Základní rutina v péči o pleť je stále stejná, ať je jaro, léto, podzim nebo zima. Spočívá v čištění, hydrataci a výživě. Co se ale mění je intenzita jednotlivých kroků a u některých také použitý přípravek. Zatímco v zimě potřebujeme pleť zejména chránit a už pocitově se nám proto do hlubšího čištění moc nechce, abychom svou pleť příliš neobnažily a nenechaly ji tak napospas všem nepříznivým vlivům, s jarem je naopak intenzivnější čištění žádoucí. Hydratace je potřebná i v zimě, ale teprve s příchodem teplejších dnů si dovolíme na hydrataci nešetřit a pleť do ní doslova potopit. No a výživa? V zimě saháme po hutných ochranných balzámech, zatímco slunné jarní dny volají po lehčí variantě v podobě krémů či sér.
Pojďme se na jednotlivé kroky podívat víc zblízka.
1. Čištění
Správné a pravidelné čištění pleti je základem její krásy i zdraví. Sebelepší následná péče nedožene zanedbané čištění, a to hlavně proto, že se k ní přes nečistoty ani pořádně nedostane.
Pleť je potřeba dobře umýt večer, ale i ráno! A obyčejná voda rozhodně nestačí. Různé typy znečištění, prach, smog, pyly se mísí s naším potem a mazem, a nejenže tvoří na pleti vrtsvu, ale také se ukládají do jejích pórů. Tuto směsici kvalitně a přitom šetrně z pleti dostanete pryč pomocí dvoufázového odličovače, v jehož olejové složce se znečištění rozpustí. Naprosto dokonalé čistoty, pak docílíte pomocí jemné, lehce voňavé čistící pěny, která je navíc mírně exfoliační.
Proč byste neměli používat pouze micelární vodu?
Micelární vody se v posledních letech staly hitem v čištění pleti. Lákají na snadné, šetrné a dokonalé odlíčení i čištění, přičemž po jejich použití není nutné pleť ani opláchnout, neboť fungují i jako tonikum. Zní to jako produkt snů. Buďte však velmi opatrné při jejich výběru. Jen málo z nich je čistě přírodního a k pleti příznivého složení (dívejte se alespoň po obsahu alkoholu a tenzidů). Mnohé z nich mohou pleť nepřiměřeně zatěžovat. Při dlouhodobém používání bez oplachování a následném použití tonika se můžete dopracovat k přecitlivělosti pleti i k alergickým reakcím, k ucpávání pórů i šupinkovatění pleti.
Pokud micelární vodu máte ráda a vyhovuje vám, je to úplně v pořádku. Používejte ji. Doporučujeme však po jejím použití pleť ošetřit tonikem (proč je tonizace důležitá se dočtete v další části článku) a ještě lépe ji prostřídat i s jinými čistícími přípravky na pleť.
Zvláštní kategorií čištění pleti pak představuje peeling. Tedy mechanické odstranění starých odumřelých buněk a v pórech nahromaděných nánosů špíny. Peeling pleť perfektně prokrví, rozjasní, zmírní vrásky a celkově ji omladí. Na druhou stranu z ní odstraní také veškerou ochrannou vrstvu a pleť je tak více a snadněji zranitelná. Je proto dobré jej provádět maximálně 1 - 2x do týdne. Pokud máte pleť citlivou, tak ještě méně často nebo dokonce vůbec.
Velmi příjemného peelingového a masážního efektu docílíte konjakovou houbičkou společně s čistící pěnou.
Pokud byste si chtěla užít hloubkovější peeling, sahejte po takových, co mají velmi jemnou strukturu, ať si pleť nerozdráždíte a nepoškodíte (cukrové ani kávové nebývají zpravidla moc vhodné). Mezi nejšetrnější peelingy patří enzymatické, dobře je snáší i citlivé typy pletí.
2. Tonizace
Tonizace je krok, který zpravidla opomíjíme. Jednak proto, že se nám celá ta péče kolem obličeje zdá jaksi náročná a dlouhá, a také proto, že chceme alespoň někde trošku ušetřit. Oba důvody jsou naprosto pochopitelné. Nicméně, tonizace má svůj význam a jakmile ji jednou vyzkoušíte a zažijete si ji, už se jí nebudete chtít vzdát.
Čištění do určité míry narušuje přirozené fungování pleti. Mění její pH z mírně kyselého na zásadité a odstraňuje její přirozenou ochrannou vrstvu. Tonikem všechny tyto nežádoucí jevy napravíte. Tedy upravíte pH, částečně pleti vrátíte její přirozenou bariéru (např. naše tonika Svěží obsahují fermentované komplexy s laktobacily), někdy i zhydratujete (do našich tonik přidáváme kyselinu hyaluronovou). Tonika také pomáhají stahovat rozšířené póry, ty se pak tolik nezanáší a pleť působí hladším a pěstěným dojmem. Po použití tonika je pleť dokonale připravená k následující péči, kterou mnohem lépe vstřebá a využije.
3. Hydratace
Víte proč je na jaře všechno takové čerstvé, svěží, sytě barevné, plné síly a života? Není to jen tím, že se vše nově zrodilo, ale také a zejména tím, že vše je po roztání sněhu plné vody. Voda dává život i krásu. Ochablé a vrásčité části vypíná, smutné a zašedlé rozjasňuje.
Pleť sama o sobě není schopna přijmout vzdušnou vlhkost. Aby byla vitální a jasná, musíme do ní tu vodu chtě něchtě nacpat :-). A to jak vnitřně, tedy dostatečným pitným režimem, tak z vnějšku pomocí hydratačních sér nebo krémů.
Obecně platí, že séra jsou oproti krémům daleko koncentrovanější co do množství aktivních látek. Jsou to právě ony aktivní látky, např. velmi známá kyselina hyaluronová, ale také třeba v asijských zemích oblíbený extrakt z houby tremella, které jako jediné dokáží pleť v celé její hloubce účinně hydratovat. Proto velmi oblíbené květové vody nikdy nemohou s vaší pletí dokázat to, co kvalitní hydratační sérum. Hydrataci účinným sérem proto určitě nezatracujte. Z jeho efektu budete velmi mile překvapeny.
Víte, jak skvělá je tremella?
Tremellla je zvláštní houba. Přirozeně se vyskytuje v Asii a má gelovitou texturu. Ukázalo se, že je tvořena velkým množstvím polysacharidů, mimo jiné také známou kyselinou hyaluronovou, díky kterým dokáže pojmout obrovské množství vody (až 500x víc než sama váží!). Kromě polysacharidů obsahuje také množství minerálů, vitamínů a antioxidantů. Zdá se, že tremella je tajemství k nádherné, sametově hebké pleti jako mají Asiatky. Není proto divu, že se v západním světě těší čím dál větší oblibě. Přidává se jak do kosmetických přípravků jako aktivní, hloubkově hydratační složka, ale stala se z ní také tzv. superpotravina. Lidé ji užívají vnitřně pro zvýšení své imunity i zlepšení trávení.
My jsme z tremelly nadšené. Výtažek z ní najdete v našem jedinečném hloubkově hydratačním séru Růžové z nebe. To je ideální v kombinaci s některým z našich pleťových výživujících olejových sér. Pokud však máte svůj oblíbený krém a nechce se vám ho měnit, můžete do něj v dlani kapku Růžového z nebe přidat a promíchat. Vytvoříte si tak svůj vlastní booster-hydratační krém na míru :-). A budete zářit!
4. Výživa
Aby byla pleť stále pružná, pevná a vitální musí mít kromě vody k dispozici také dostatek minerálů, vitamínů, bílkovin a dalších stavebních prvků, které pro svou obnovu, regeneraci a ochranu potřebuje. Pokud jí je nedodáme, strádá. Což se projevuje právě námi nechtěnou povadlostí, vráskami, drsností apod. Je to tím náročnější, čím jsme starší. S věkem její síly a vitalita přirozeně ubývají, navíc se opotřebovává a k tomu, co zvládla "za mlada" nyní musí mít nejen víc času, ale také víc surovin. Tím se zvyšují nároky na výživu, kterou od nás dostává. Co nejsme schopné dodat zevnitř, to musíme nahradit péčí vnější.
Na kvalitě používaných krémů, sér a balzámů tedy velmi záleží. Měly by být maximálně komplexní a svým složením pleti blízké, aby se do ní snadno vstřebávaly a buňky je dokázaly využít. Na jaře už není nutné, aby byly příliš hutné (krásný rým ;-)). Pleť by jimi byla až příliš zadušena a zase by nebyla spokojená. Určitě si ale pohlídejte obsah aktivních látek a antioxidantů, které vám zaručí jejich účinnost i ochranu před poškozením vlivem nepříznivých podmínek (např. slunečním zářením, smogem, kouřením, nevhodnou stravou). Minimálně vitamín C a E, pro ochranu před volnými radikály a předčasným stárnutím, a vitamín A (ideálně v jeho přírodní formě bakuchiolu), pro podporu tvorby kolagenu, jsou v dnešní době už standardem.
My však v našich výrobcích nekončíme pouze u vitamínů, jdeme ještě dál. Vybíráme ty nejkvalitnější rostlinné oleje, které mají přirozeně vysoký obsah antioxidantů, používáme vysoce koncentrované, ale šetrné rostlinné extrakty s antioxidačními, protizánětlivými, antimikrobiálními vlastnostmi, a také mnohé naše produkty obohacujeme o aromaterapeutické kompozice esenciálních olejů.
Dostala vaše pleť v zimě zabrat a teď pne, pálí, šupinkuje nebo je hrubá?
Nejste v tom sama. Tohle je poměrně častý problém, se kterým se v dotazech našich zákaznic setkáváme. Příčinou je zpravidla nedostatečná péče v zimním období. Zažitou denní rutinu je zkrátka potřeba přizpůsobovat aktuálním podmínkám. Nejen obecně, je zima, proto začnu mazat hutnějším krémem. Ale je třeba také zohledňovat to, že jste na horách na pořádné lyžovačce, nebo že venku mrzne až praští, ale také i ne příliš zjevné faktory, jako je psychické rozpoložení, míra stresu a schopnost jej zvládat a odbourávat (např. pobytem venku, cvičením, sexem), kvalita spánku. To vše má na naši pleť, její vzhled i zdraví vliv. A v neposlední řadě je častou chybou, že ženy v zimním odbobí svou pleť nehydratují vůbec nebo jen velmi málo.
Co můžete v tuto chvíli pro svou pleť udělat, aby se zase srovnala a bylo vám oběma dobře? Pečujte o ni laskavě, šetrně a pravidelně. Do své denní rutiny zařaďte šetrné čištění (žádný peeling), následně pak určitě tonizaci jemným tonikem pro suchou a citlivou pleť Svěží motýl. Na hydrataci Růžovým z nebe nešetřete, kromě hluboké hydratace vám pleť ještě zklidní díky vysokému obsahu dračí krve.
Svou péči zakončete zklidňujícím krémem nebo olejem. Pokud vás pleť trápí tak, že je to až k nevydržení, sáhněte po šlehaném másle Něžná paní Ovesná. Pokud máte pleť spíš začervenalou se suchými a hrubými místy, ošetřete ji na den olejovým sérem Bezstarostný motýl a na noc balzámkem Půlnoční motýl.
Věřte, že s takovou péčí za pár dní nebudete vědět, co to trápení s pletí je. Pokud byste však měly potíže horší nebo se raději chtěly ujistit a poradit, neváhejte nás kontaktovat, ať už přes sociální sítě facebook nebo instagram, nebo na emailu janka@anela.cz.
5. Ochrana před sluncem
Konečně jaro! A s ním i slunce. Tak moc se na něj všechny těšíme.
Ale pozor, jak je blahodárné, tak je také nebezpečné. To tu asi příliš rozebírat nemusíme. Přesto je nás stále většina, které nepoužíváme krém nebo make-up s ochranným SPF na denní bázi už od prvních jarních paprsků. I krátký pobyt na slunci bez ochranného filtru proti UV záření nám může způsobit zbytečné potíže v podobě pigmentových skvrn, dehydratace, akné, vrásek, aj. I když "jen" pobíháte po městě, nebo pracujete na zahradě, vaše pokožka potřebuje stejnou ochranu, jako když jdete na výlet nebo k vodě.
Ani tento krok v péči o pleť není radno podceňovat. Naštěstí už na trhu najdete ochranné sluneční pleťové krémy dle typu pleti, ale také i dekorativní kosmetiku s SPF, jako jsou BB krémy, make-upy apod. Nicméně doplněk v podobě klobouku s širokou krempou se vždycky hodí. ;-)
My zatím v nabídce pleťový krém s SPF nemáme. Dlouhodobější používání našeho opalovacího krému Pozdravím slunce by vám mohlo způsobit zanášení pórů.
Masáž a obličejová jóga
I v tomto případě je to s pletí podobné jako s naším tělem. Jednostranné zatížení a žádná nebo téměř žádná kompenzace se prostě projeví, ať chceme nebo ne. Na těle určitými disbalancemi a bolestí, na pleti vráskami, ochablostí, nerovnostmi i třeba kruhy pod očima.
Masáž (např. s pomocí guasha destičky) i obličejová jóga jsou vlastně taková cvičení pro mimické svaly, kterých na obličeji máme požehnaně. S jejich pomocí dokážeme uvolnit svalové stažení a zatvrdliny, nebo naopak posílit jejich ochabnutí. Tím je neustále udržujeme v kondici. Podpoříme jejich prokrvení, schopnost regenerace a odolnost proti nepříznivým vlivům. Stačí se jim věnovat i pouhých několik minut denně a výsledek je brzy patrný. Jak jednoduché, že? A přesto jen málo z nás to zvládne. To proto, že klíčem úspěchu je vytrvalost a sebedisciplína. Je zajímavé, že s tím máme takovou potíž, když je nám to tak příjemné :-).
I takto může vypadat vaše polička v koupelně ;-). Najdete u nás ucelenou denní rutinu pro jednotlivé typy pleti.
Závěrečné shrnutí, abyste se v tom neztratily
Základní poučka, ať už je jakékoliv roční období, zní: čistit - hydratovat - vyživit.
Po zimě, kdy i přes veškerou naši péči pleť dostala poměrně slušně zabrat, je dobré tuto mantru rozšířit na: důkladně čistit - s radostí tonizovat - hloubkově hydratovat - dostatečně vyživit - pečlivě chránit.