Zerowaste

Přišel vám od nás první balíček a zarazilo vás, jak na první pohled vypadá „nehezky“ a kolik je v něm plastových folií?

Vy, kteří nás zatím neznáte zblízka a nesledujete naši filozofii od začátku, jste možná rozčarovaní a honí se vám v hlavě myšlenky: Tolik se v Anele chlubí, jak myslí ekologicky a záleží jim na tom, aby dělali krásné věci, a přitom posílají balíčky tuctově zabalené a plné igelitu. Vždyť je tolik možností, jak balit ekologicky: recyklovaná lepenka, různé kompostovatelné výplně, to i ten skartovaný papír by byl lepší!

Anebo o svém prvním nákupu teprve přemýšlíte a zajímá vás, jak to u nás chodí a co od nás můžete očekávat? Věřím, že vás tímto článkem přesvědčím, že nad tím, co děláme, v Anele hluboce přemýšlíme a ekologie a minimalizace dopadů našeho konání na životní prostředí jsou pro nás opravdu jednou z hlavních priorit.

Jak bychom to mohly dělat?

Ano, mohly bychom vám vaši objednávku zabalit do krásné krabičky, třeba i z recyklovaného papíru, každý náš produkt zvlášť zabalit do hedvábného papíru a následně jej uložit do připraveného lůžka vyplněného jemně nařezanými proužky recyklovaného papíru smíchanými se sušenými květy. Navrch bychom mohly přiložit děkovný dáreček a několik informačních letáků, celé to obalit dalším recyklovaným papírem a převázat jutovým provázkem zakončeným naší pečetí. Z té krásy by se vám zatajil dech a než byste celé naše vymazlené umělecké dílo rozbalili, nevydechli byste. Ale neděláme to. A neděláme to záměrně.

Proč to tak neděláme?

I když i my milujeme tyhle pocity okouzlení již při rozbalování, uvědomujeme si, že každou součást takového balíčku musel někdo vyrobit. Že stála naši planetu další dávku zdrojů a energií na výrobu, dovoz a následnou likvidaci. A to i přesto, že jde o recyklovatelné nebo rozložitelné obaly. Představa, že jejich smysl a uplatnění skončí rozbalením balíčku, kdy většina zákazníků veškeré obaly a jejich součásti vezme a vyhodí, je pro nás nepřijatelná.

Většinu naší kosmetiky plníme do skleněných obalů, což je nejlépe recyklovatelný materiál. Je to také jediný materiál, který může být vratný a my teď pracujeme na tom, abyste nám naše kelímky mohli již brzy vracet pro jejich opakované použití. Naše výrobky nejsou v dalších papírových krabičkách, a tak potřebují na svou bezpečnou cestu za vámi obalu víc než jen symbolické množství. A smysl vratných obalů by zmizel, kdybychom kvůli jejich zaslání spotřebovaly další a další materiály abychom je ochránily.

jak tedy skutečně ekologicky balíme zásilky?

Rozhodly jsme se proto oželet pomíjivou krásu balíčků ve prospěch praktičnosti a opakovaného použití obalového materiálu. Do sběru obalového materiálu jsme zapojily nejen rodinu, kamarády a známé, ale také některé firmy, kterým také není produkce odpadu lhostejná. Například v centru Recetox na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity nám laborantky schovávají pěkné čisté krabičky. V bublinkových fóliích byly před našimi krémy zabalené nejčastěji knížky nebo dřevěné hračky, protože většinu jich pro nás sbírá hračkářství Agátin svět. A podobně často najdete naše krémy obalené nastříhanými papírovými taškami od Rohlíku, kterých s nákupy chodí tolik, že člověk neví, co s nimi. Tak my už to víme. :-)

Prodlužujeme tak život veškerým vhodně velkým a nepoškozeným krabicím, papírovým obalům a bublinkovým fóliím, které se k nám dostanou, čímž snižujeme potřebu a spotřebu materiálů a energií a samy žádný nový odpad netvoříme. No, vlastně jsou i věci, které jsme musely nakoupit nové: recyklovanou papírovou pásku a etikety na balíky. Faktury vám posíláme jen emailem a když už něco opravdu tiskneme, tak na recyklovaný papír vyrobený v České republice, v Aloisově. Při expedici si ještě zahrajeme trošku tetris, abychom neposílaly zbytečný vzduch navíc. U srdce nás pak hřeje ten pocit z dobře odvedené práce. 

Chceme vás inspirovat

Než po rozbalení balíčku se vžitou samozřejmostí veškeré obaly vyhodíte, zamyslete se, jestli by nebylo možné je ještě někde využít.

  • uchovávejte - krabice můžete například využít na uchovávání potravin na cestách nebo si je třeba nabarvit, polepit, orazítkovat a využít je na uložení různých drobností v domácnosti či v dílně,
  • tvořte - z bublinkových fólií můžete s dětmi vyrobit spoustu zajímavých věcí nebo je využít na zahrádce k výrobě či izolaci foliovníku
  • posílejte - nebo si je můžete schovat pro případ, že něco křehkého zase jednou budete potřebovat zabalit vy,
  • vracejte - pokud bydlíte v Brně nebo v Praze, rády si je od vás vezmeme zpátky a zase do nich pečlivě zabalíme čerstvé výrobky na další cestu k vám,
  • inspirujte - a vůbec nejlepší by bylo, kdyby se vám povedlo inspirovat některou z firem ve vašem okolí, ať také začne balit do již jednou použitých materiálů. Minimálně šetření nákladů by je na tom mohlo zaujmout.

 

Pokud je vám i přes toto naše vysvětlení stále líto, že si nemůžete náležitě užít svůj milovaný rituál rozbalování krásného kosmetického balíčku, nebo naše výrobky posíláte kamarádce jako dárek, můžete si již brzy při zadávání objednávky přes náš eshop ve vašem košíku vybrat variantu balení „kompostovatelné“ nebo "dárkové". My vám pak na základě tohoto vašeho přání a drobného příplatku balíček zabalíme do oku lahodících přírodních nebo recyklovaných materiálů.

Děkujeme, že nás chápete, proč si nehrajeme na první dojem. To opravdu důležité je totiž uvnitř a bývá vidět až na druhý pohled. Srdcem. Tak rozbalujte, recyklujte a užívejte si výsledky naší práce, která nás těší od A do Z.