Ekzém a zdravá pokožka: Jak porozumět signálům těla a najít řešení?
Jako by nebylo dost, že vás ekzematická pokožka stále svědí a pne, ještě se musíte potýkat se sníženým sebevědomím z rudých skvrn a olupující se kůže, kterou se nedaří ničím zakrýt. Někdy si zkrátka nepřejeme, aby náš tělesný vzhled prozrazoval více, než je nám milé. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že naše kůže není proti nám, ale naopak. Snaží se nám tiše pošeptat, že se v těle odehrávají nějaké změny a dále trpělivě čeká, kdy jí začneme naslouchat. Postupně začne stále hlasitěji vykřikovat, aby se dožádala řešení. Chcete se také naučit jí porozumět? Rády vás tomuto jazyku naučíme.
Když vám ekzém dává signál o zdraví vašeho těla
Čím dál více dospělých, dětí i miminek se potýká s různými ekzematickými projevy kůže. Ačkoliv je to velmi nepříjemné, protože ekzematická pokožka často výrazně svědí, někdy i pálí, táhne a na pohled vypadá nepěkně, vlastně byste za ni měli svému tělu poděkovat. Jednak se velmi pravděpodobně zbavuje něčeho, co mu dost škodí, a co by mu mohlo přivodit dříve nebo později mnohem vážnější potíže. A jednak vám dává výrazně najevo, že máte ve svém životě něco změnit, protože ho nadlimitně zatěžujete. Pokud se vám tedy podaří zjistit, co je skutečnou příčinou ekzému, uzdravíte nejen pokožku, ale také své vnitřní orgány.
Jak se zbavit ekzému dlouhodobě?
Ekzém, a zejména ten atopický, se projevuje jako velmi suchá kůže, která snadno praská. Trhlinkami vnikají různé nečistoty a bakterie, které zapříčiní vznik svědivého zánětu v podobě zarudnutí, otoku, mokvání nebo výsevu pupínků. Ekzém není nakažlivý. Vzniká proto, že je zásadně narušena funkce a stavba kožní bariéry čili ochranné tukové vrstvy. V důsledku toho jsou pak buňky kůže málo soudržné a rychleji odumírají. K poškození kožní bariéry dochází přílišným a často dlouhodobým drážděním. Toto dráždění může být vnější, vnitřní, nebo i jejich kombinace. Náprava je tedy zřejmá, najděte zdroj dráždění a ten eliminujte.
Odhalit zdroj dráždění může chvíli trvat, ale pro aktivní úlevu při již vzniklých potížích se vám bude hodit silný spojenec, naše řada šlehaných másel z řady Něžných, které jsou speciálně určené pro potřeby ekzematické pokožky.
Péče o ekzematickou pokožku: Šetrné mytí a hygienické tipy
Mezi nejčastější vnější iritanty patří látky používané v kosmetice, zejména v mýdlech. Jde hlavně o detergenty, které odmašťují, a tím také vysušují, čímž stav nemocné pokožky jenom zhoršují, ale i o další syntetické, pro tělo zatěžující, těžko odbouratelné a dráždivé složky (např. SLS, parabeny, konzervační látky, aromata a barviva).
Ekzematická pokožka nejvíce ocení snížení frekvence omývání, chladnější teplotu vody, zkrácení doby očisty na minimum, a především používání čistě přírodních mycích přípravků na olejové bázi. Vaší rozbolavělé kůži nejvíce zachutná náš zklidňující hydrofilní mycí olej Umyju něžně, který je tak šetrný, že se hodí dokonce i k péči o miminka nebo odličování očního okolí.
Hydratace a výživa: Proč je pravidelné promazávání ekzému klíčem ke zdraví pokožky
Ekzematickou pokožku trvale udržujte dostatečně hydratovanou a promaštěnou, protože tím nahradíte chybějící hydrolipidový film. Zabráníte tak přílišnému praskání a následným zánětlivým procesům. K promazávání jsou ideální tučné krémy obsahující výživné a zklidňující látky, které dokáží proniknout hluboko do pokožky, kam dopraví i potřebnou výživu a chybějící stavební a ochranné prvky, např. ceramidy.
Tento úkol jsme svěřily do rukou našeho šlehaného másla pro ekzematiky, Něžné paní Ovesné, které je nadýchané jako ta nejjemnější pěna a při kontaktu s kůží se rozehřívá na jemný olej, který se dostane do každého jejího záhybu. Pokožka si díky němu hoví v moři výživy bez nutnosti náročného a někdy i bolestivého rozmazávání a bez následného pocitu mastnoty. Díky „bezořechovému“ složení se hodí dokonce i pro alergiky a k ošetření extrémně citlivých míst, jako je oční okolí či líčka.
Jak odstranit zánět kůže: Kdy volit přírodní péči a kdy kortikoidy
Pokud máte kůži horkou, bolavou a mokvavou, pak se v ní objevil zánět a je potřeba se ho nejprve zbavit. Kůži natřete protizánětlivým krémem a jemně ji chlaďte studeným obkladem. Na menší ložiska můžete použít naši hojivou Bílou noční teenku, při větších výsevech nebo přetrvávání problému se poraďte se svým lékařem. Sice vám pravděpodobně předepíše mazání s kortikoidy, které sice jsou pro naše tělo zátěží, ale zase dokáží velmi dobře a rychle řešit vážné akutní stavy. Bez bolesti a zánětu se vám bude mnohem snadněji pátrat po skutečných příčinách vašeho ekzému.
Ekzém a chemie: Výběr šetrných produktů pro domácnost i kosmetiku
Pro zdravou pokožku bez výsevu ekzému je vhodné vyhýbat se také umělým vláknům a dráždivým pracím i čisticím prostředkům. Místo nich noste bavlnu, vlnu, len nebo konopí, ideálně v bio kvalitě, a perte v šetrných pracích ekologických prostředcích bez alergizujících přísad (např. zn. Tierra Verde, Sonett).
Strava a ekzém: Jak eliminační dieta pomáhá pokožce i zdraví
Hlavní příčinou vzniku ekzému bývají nejčastěji vnitřní faktory spojené se stravou a také stresem. Obecně platí, že mezi nejčastější alergeny, resp. potraviny způsobující intoleranci, patří kravské mléko a mléčné výrobky, hovězí maso, vejce, sója, ořechy, ryby a lepek. Celou situaci ve vnitřním prostředí ještě zhoršuje nadměrný přísun cukru, v jehož důsledku dochází k narušení acidobazické rovnováhy a k podpoře zánětlivých procesů v těle.
To, jestli je některá potravina u vás příčinou vzniku ekzému zjistíte nejsnadněji tak, že ji prostě z jídelníčku vyřadíte na 1–2 měsíce, kvůli prodlevě v reakci organismu na změnu.
Aby to nebylo úplně tak snadné, může se stát, že vaše tělo nedokáže strávit např. lepek a jeho častou a pravidelnou konzumací jste si již nabourali střevní mikroflóru, takže vás nyní mohou dráždit i jiné potraviny. Jakmile se do vašich střev však vrátí harmonie, podráždění postupně opět vymizí, ale alergie dále zůstává spící ve vašem těle. Eliminační dieta vám sice uleví od projevů alergie, ale rozhodně ji nevyléčí.
V první řadě tedy nechte otestovat svou krev na alergeny a intolerance. Tyto testy berte jako vodítko, nikoliv jako důkaz toho, co je příčinou vašeho ekzému.
Ekzém může být sice velmi nepříjemný, ale jakmile se naučíte porozumět tomu, co vám jeho prostřednictvím tělo říká, začnete ho vnímat jako pečlivého rádce, který vás varuje před nebezpečím. Ráda byste do této problematiky pronikla ještě hlouběji? Pokračujte na náš speciální 10dílný seriál věnovaný ekzémům.