Zákaznická podpora:725 191 660objednavky@anela.cz

Zerowaste

Přišel vám od nás první balíček a zarazilo vás, jak na první pohled „nehezky“ vypadá a kolik je v něm plastových fólií?

Vy, kteří nás zatím neznáte zblízka a nesledujete naši filozofii od začátku, jste možná rozčarovaní a honí se vám v hlavě myšlenky: Tolik se v Anele chlubí, jak myslí ekologicky a záleží jim na tom, aby dělali krásné věci, a přitom posílají balíčky tuctově zabalené a plné igelitu. Vždyť je tolik možností, jak balit ekologicky: recyklovaná lepenka, různé kompostovatelné výplně, to i ten skartovaný papír by byl lepší!

Anebo o svém prvním nákupu teprve přemýšlíte a zajímá vás, jak to u nás chodí a co od nás můžete očekávat? Věřím, že vás tímto článkem přesvědčím, že nad tím, co děláme, v Anele hluboce přemýšlíme a ekologie a minimalizace dopadů našeho konání na životní prostředí jsou pro nás opravdu jednou z hlavních priorit.

Obalovy material
Jak bychom to mohly dělat?

Ano, mohly bychom vám vaši objednávku zabalit do krásné krabičky, třeba i z recyklovaného papíru, každý náš produkt zvlášť zabalit do hedvábného papíru a následně jej uložit do připraveného lůžka vyplněného jemně nařezanými proužky recyklovaného papíru smíchanými se sušenými květy. Navrch bychom mohly přiložit děkovný dáreček a několik informačních letáků, celé to obalit dalším recyklovaným papírem a převázat jutovým provázkem zakončeným naší pečetí. Z té krásy by se vám zatajil dech a než byste celé naše vymazlené umělecké dílo rozbalili, nevydechli byste. Ale neděláme to. A neděláme to záměrně.

Proč to tak neděláme?

I když i my milujeme tyhle pocity okouzlení již při rozbalování, uvědomujeme si, že každou součást takového balíčku musel někdo vyrobit. Že stála naši planetu další dávku zdrojů a energií na výrobu, dovoz a následnou likvidaci. A to i přesto, že jde o recyklovatelné nebo rozložitelné obaly. Představa, že jejich smysl a uplatnění skončí rozbalením balíčku, kdy většina zákazníků veškeré obaly a jejich součásti vezme a vyhodí, je pro nás nepřijatelná.

Většinu naší kosmetiky plníme do skleněných obalů, což je nejlépe recyklovatelný a znovupoužitelný materiál. Proto jsme udělaly všechno proto, abychom uměly tyto obaly znovu využít. A my vás prosíme, pomozte nám udělat pro přírodu více. Vracejte nám prázdné obaly, my je znovu naplníme čerstvou, voňavou kosmetikou. Naše výrobky záměrně nejsou v dalších papírových krabičkách, které vlastně k ničemu nepotřebujeme. Skleněné obaly jsou samy o sobě krásné a elegantní a kosmetiku dostatečně ochrání. Veškeré důležité informace o produktech najdete přímo na jejich etiketách a detailně si o nich můžete přečíst tady na našem webu. 

Baleni 2

jak tedy skutečně ekologicky balíme zásilky?

Rozhodly jsme se tedy oželet pomíjivou krásu balíčků ve prospěch praktičnosti a opakovaného použití obalového materiálu. Do sběru obalového materiálu jsme zapojily nejen rodinu, kamarády a známé, ale také některé firmy, kterým také není produkce odpadu lhostejná. Například v centru Recetox na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity nám laborantky schovávají pěkné čisté krabičky. Skvělé pevné krabičky dostáváme od firmy dodávající ložiska do kol automobilů. V bublinkových fóliích byly před našimi krémy zabalené nejčastěji knížky nebo dřevěné hračky. Hedvábné papíry dříve sloužily jako vycpávka nových bot nebo podprsenek. Skleničky kosmetiky v balíčcích nejčastěji ukládáme do "pelíšků" vytvořených natrhanými papírovými taškami od Rohlíku, kterých s nákupy chodí tolik, že člověk neví, co s nimi. Tak my už to víme. :-) Každopádně teď se změnou místa naší provozovny nám síť našich dodavatelů obalů prořídla. Budeme moc rády, když vám bude stát za to, poslat nám třeba velký balík plný výplní. Nebo pokud jste z okolí Dobřan, Dobrušky, Nového města nad Metují, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou nebo Rokytnice v Orlických horách, kontaktujte nás, rády se s vámi domluvíme na pravidelném odběru obalového materiálu, pro který si sami zajedeme. 

Zkrátka a dobře, prodlužujeme život veškerým vhodně velkým a nepoškozeným krabicím, papírovým obalům a bublinkovým fóliím, které se k nám dostanou, čímž snižujeme potřebu a spotřebu materiálů a energií a samy žádný nový odpad netvoříme. No, vlastně jsou i věci, které jsme musely nakoupit nové: recyklovanou papírovou pásku a etikety na balíky. Faktury vám posíláme jen emailem a když už něco opravdu tiskneme, tak pouze na certifikovaný recyklovaný papír. Při expedici si ještě zahrajeme trošku tetris, abychom neposílaly zbytečný vzduch navíc. U srdce nás pak hřeje pocit z dobře odvedené a smysluplné práce. 

Balení 1

Chceme vás inspirovat

Než po rozbalení balíčku se vžitou samozřejmostí veškeré obaly vyhodíte, zamyslete se, jestli by nebylo možné je ještě někde využít:

  • uchovávejte - krabice můžete například využít na uchovávání potravin na cestách nebo si je třeba nabarvit, polepit, orazítkovat a využít je na uložení různých drobností v domácnosti či v dílně,
  • tvořte - z bublinkových fólií můžete s dětmi vyrobit spoustu zajímavých věcí nebo je využít na zahrádce k výrobě či izolaci foliovníku,
  • posílejte - obaly si schovávejte pro případ, že něco křehkého zase jednou budete potřebovat zabalit vy,
  • vracejte - pokud bydlíte v okolí Dobřan, Dobrušky, Nového města nad Metují, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou nebo Rokytnice v Orlických horách, rády si veškeré čisté obaly od vás vezmeme zpátky a zase do nich pečlivě zabalíme čerstvé výrobky na další cestu k vám, a pokud bydlíte tak daleko, že nám obaly vrátit nemůžete, koukněte tady do těchto map Reduca - bezodpadová mapa nebo Kam s ním?, třeba v nich najdete jiné vhodné zájemce, kteří se jich rádi ujmou a znovu je využijí,
  • inspirujte - a vůbec nejlepší by bylo, kdyby se vám povedlo inspirovat některou z firem ve vašem okolí, ať také začne balit do již jednou použitých materiálů. Minimálně šetření nákladů by je na tom mohlo zaujmout.

 

Děkujeme, že nás chápete, proč si nehrajeme na první dojem. To opravdu důležité je totiž uvnitř a bývá vidět až na pohled druhý. Srdcem. Tak rozbalujte, recyklujte a užívejte si výsledky naší práce, která nás těší od A do Z. 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz